Zapraszamy Was na RAYD POYAPOWY, czyli Yapowe klimaty w górach…

W TYM ROKU BĘDZIEMY WĘDROWAĆ PO BIESZCZADACH W DNIACH 26-28 KWIETNIA 2024!

Dla kogo?

Dla wszystkich! Jesteś starym wyjadaczem górskim? A może w góry chcesz wybrać się po raz pierwszy? Na Raydzie każdy znajdzie swoje miejsce, a moc wspomnień do końca życia pozostanie w Waszych głowach. Przewidujemy kilka tras do wyboru, w sobotę 28.04 wszystkie trasy spotkają się w Bacówce Jaworzec gdzie otoczeni górami będziemy mieli okazję do wspólnego śpiewogrania przy blasku ogniska. Nie ma na co czekać, czas się zapisać.

Trasa Plecakowa „Połoniny duże i duże”

Dzień 1 – Nasze Najwyższe

Po długiej podróży z autokaru wysiądziemy zupełnie najdalej jak się da, czyli w Wołosatem, skąd, mocnym startem, rozpoczniemy wspinaczkę na Kilimandżaro tego rajdu. Po zdobyciu Tarnicy (1346 m.n.p.m.), najwyższego szczytu polskiej części Bieszczadów, udamy się widokowym szlakiem czerwonym przez Szeroki Wierch do Ustrzyków Górnych i u zbiegu Rzeczycy, Terebowca i Wołosatki zaopatrzymy się w jedynym miejscowym sklepie. Stamtąd busem podjedziemy do Bereżek, gdzie rozpocznie się ostatni etap piątkowej wycieczki, który zaprowadzi nas prosto do Koliby na Przysłop Caryńskim.

Odległość: około 15,5 km.

Dzień 2 – Podwójna Połonina

Sobotę rozpoczniemy od poznania dawnej historii Przysłopu Caryńskiego i wspinaczki na Połoninę Caryńską (1297 m.n.p.m.). Podziwiając widoki zejdziemy do Berehów Górnych, a po drodze spotkamy kolejne relikty minionych czasów i dawnych mieszkańców tego regionu. Ponieważ jedna połonina na dzień to mało, wyruszymy znowu w górę,  by przekonać się jaka naprawdę jest nowa „Chatka Puchatka”. Zdobędziemy tym samym Hasiakową Skałę (1232 m.n.p.m.): jeden z wierzchołków Połoniny Wetlińskiej. Tu, jeśli czas pozwoli, każdy komu mało będzie wędrowania tego dnia będzie miał możliwość przejść się jeszcze na lekko po Połoninie. Po tym przystanku skierujemy się z powrotem w dół prosto na Przełęcz Wyżną, gdzie zakosztujemy kuchni jednego z miejscowych przybytków i skąd obierze nas autokar. Nim wyruszymy na spotkanie z trasą pierwszą i nocleg w Bacówce Jaworzec.

Odległość: około 13 km. + możliwe dodatkowe kilometry na lekko.

Dzień 3 – Niedziela

Niespodzianka zależna od organizatorów i nastrojów grupy, ale na pewno taka, że nikt nie będzie niezadowolony.

Prowadzący: Jakub Świt SKPB Łódź

 

Trasa Serwisowa

Dzień 1 – piątek
Zmęczeni integracją i śpiewami w autobusie wysiądziemy na przełęczy Wyżniańskiej. Jak powszechnie wiadomo turystyka serwisowa ma to do siebie że nie możemy wyjawić Wam całego planu, ale pierwsza okazja na orzeźwiający napój będzie już w Bacówce pod Małą Rawką. Najwytrwalsi być może postawią tego dnia swoje strudzone stopy na terytorium aż trzech państw. Ale na pewno Wszyscy odwiedzimy Majstra Biedę i będziemy się bawić na całonocnych śpiewankach w Wetlinie.

Dzień 2 – sobota
Kolejnego dnia podejmiemy trudy wejścia na Smerek skąd popodziwiamy połoniny i całą panoramę Bieszczad. Stamtąd popędzimy na spotkanie pozostałym trasom, do Bacówki Jaworzec, żeby wspólnie kontynuować poyapowe śpiewanie. Nie zapomnijcie się wykazać w konkursach, ot choćby w plebiscycie na najbardziej niepotrzebny gadżet… Tego wieczora zapewniamy Wam wspólne jedzonko i zabawę przy ognisku.

Dzień 3 – niedziela
Powrót do Łodzi… A może coś więcej

Prowadzący: Mapet Pelc SKT PŁazik

Trasa Wyrypowa

To nasza nowa trasa, dla tych którzy chcą wraz z Prezesem naszego klubu skupić się na chodzeniu i zdobyć dużo punktów GOT, a przy okazji podziw pozostałych raydowiczów. Trasa zrodziła się naturalnie już w ubiegłym roku. Kto zna Radka i jego podejście ten wie że warto i już pakuje buty.

Prowadzący: Radek Jankowski SKT PŁazik

Trasa Rodzinna (zamknięta, dla organizatorów przeglądu)

Prowadzący: Patrycja Krauzowicz SKT PŁazik

Jak się zapisać?

Zapisy zostaną uruchomione 5 marca o godzinie 16:00 za pomocą formularza online i potrwają trwają do 20 marca, bądź do wyczerpania miejsc. Spieszcie się ponieważ liczba miejsc ograniczona jest pojemnością schronisk.

-> LINK DO ZGŁOSZEŃ <-

Koszt i transport

Wpisowe raydowe kosztuje 200 zł obejmuje: dwa noclegi, ubezpieczenie, gadżet raydowy, udział w ognisku i ciepły posiłek na zakończeniu w sobotę. Na Rayd pojedziemy wspólnym transportem z Łodzi, wyjazd w nocy z czwartku na piątek ok. godziny 1 z kampusu Politechniki Łódzkiej  koszt wspólnego transportu to 170 zł (istnieje też oczywiście możliwość dojechania samemu). Dla chętnych będzie też możliwość zakupienia koszulki raydowej w cenie 40 zł. Prosimy o wpłatę wpisowego na konto: 07 1140 2004 0000 3102 8086 1748 Mapet Pelc. Prosimy o wpłatę w przeciągu 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.  Dopiero dokonanie wpłaty jest gwarancją miejsca na raydzie.

Kilka słów wyjaśnień dla nowicjuszy

Impreza jest zorganizowana na kształt innych podobnych. Prowadzący Przewodnik NIE JEST OPIEKUNEM i każdy odpowiada za siebie! Odpowiada za to za organizację dnia i stworzenie przyjemnej atmosfery, pokazuje i opowiada o ciekawych miejscach, które spotkacie na szlaku. Chodzimy po górach od rana do późnego popołudnia z przerwami na jedzenie, podziwianie widoków, odpoczynek i wspólne śpiewogranie. Wieczorem zwykle przygotowujemy wspólnie posiłek, po kolacji jest ognisko, gitara i śpiewy.

RaYd

Co zabrać:

 • Plecak – wygodny, najlepiej z pasem biodrowym, tak żeby nam się wszystko do niego zmieściło (tak około 60 l), nie przesadzajmy z wagą po spakowaniu, bo będziemy go nosić na plecach przez trzy dni
 • Śpiwór – ciepły, bo w połowie kwietnia w górach mogą wystąpić przymrozki
 • Karimata (element nieobowiązkowy, w każdym ze schronisk śpimy na łóżkach, karimata przyda się jednak w czasie postojów w trakcie wędrówki)
 • Wygodne wysokie buty
 • Drugie buty na zmianę
 • Ciepły polar lub sweter
 • Kurtka nieprzemakalna
 • Kubek, łyżka, nóż
 • Latarka – najlepiej „czołówka”
 • Skarpety – kilka par, do chodzenia i na zmianę
 • Szczoteczkę do zębów, ręcznik
 • Suchy prowiant na kanapki

Kierownik rajdu:
Mapet Pelc
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres rayd@yapa.art.pl

Copyright © 2024 OSPPT YAPA. All rights reserved. | See Privacy Policy.