Nagroda imienia Gosi Zwierzchowskiej

Nagroda imienia Gosi Zwierzchowskiej, przyznawana na YAPie od 2015 roku, jest specjalnym wyróżnieniem dla najciekawszej osobowości artystycznej konkursu. Poświęcona mistrzyni lirycznej i satyrycznej ballady, artystce która przez wiele lat towarzyszyła YAPie w niezrównany sposób, razem z Olkiem Grotowskim, śpiewając piosenki z tekstami Andrzeja Waligórskiego.

Formuła nagrody jest otwarta. Najogólniej mówiąc jest to wyróżnienie za połączenie na scenie cech, którymi zachwycała Gosia: urody, talentu, wdzięku, inteligencji, poczucia humoru i rzucającej się w oczy sympatii dla publiczności. Spokojnie! Laureat nagrody nie musi od razu posiadać wszystkich tych cech. W niepisanym regulaminie, pomysłodawcy tego wyróżnienia stwierdzili, że wystarczy jednoczesne połączenie przynajmniej większości z nich.

Nagroda przyznawana jest przez grono przyjaciół Gosi – Olka Grotowskiego, Artura Andrusa, Zbyszka Stefańskiego, Horacego Chrząstka, Wojciecha Sokołowskiego, Mariusza Wilke, Marka Sztanderę i Maćka Mamulskiego –  ma ona charakter honorowy, ale nie symboliczny.

Kapituła nagrody zobowiązuje się laureata/laureatkę wspierać w działaniach artystycznych poprzez (na przykład) udostępnienie studia nagrań do dokonania profesjonalnej rejestracji nagrodzonego utworu czy materiału demo, polecanie laureata/laureatki uwadze organizatorów imprez (w tym nominację na festiwal Bazuna) i innych konkursów, konsultacje muzyczno-wokalne i tekstowe oraz promocję w mediach. Dzięki staraniom Kapituły nagroda ma również wymiar finansowy.

Laureatki nagrody im. Małgosi Zwierzchowskiej

Yapa 2015 – Zuzanna
Yapa 2016 – Monika Kowalczyk
Yapa 2017 – Suzia
Yapa 2018 – Justyna Sieniuć
Yapa 2019 – Baszka Biel
Yapa 2021 – Katka Gorunova
Yapa 2022 – Katarzyna Gil
Yapa 2023 – Anna Kamińska

Copyright © 2020 OSPPT YAPA. All rights reserved. | See Privacy Policy.