Morawska Brama w Łodzi

Zespół Chwila Nieuwagi od lat przyjaźni się z Yapą. Jednak jakiś czas nie mieliśmy okazji gościć go w Łodzi. W zeszłym roku plany koncertowe pokrzyżowała choroba. W tym roku trzeba to nadrobić! Tym bardziej, że śląscy przyjaciele Yapy, wraz z Kubą Blokeszem wydali niedawno fenomenalną płytę – „Morawska Brama”. Składa się na nią program wyjątkowych piosenek zza południowej granicy. To między innymi kompozycje Čechomora, czy Jaromíra Nohavicy, czyli piosenki bliskie sercu nie tylko Ślązakom. Yapowa publiczność miała z resztą okazję wysłuchać już choćby piosenki Proměny, podczas koncertu w 2016 roku. Tym razem na Yapie będzie można posłuchać znacznie więcej, a obok Chwili Nieuwagi pojawi się również Kuba Blokesz.

Chwila Nieuwagi to jeden z najbardziej interesujących polskich zespołów folkowo – poetyckich. Powstał 11 lat temu, a swoje pierwsze kroki, jeszcze jako duet, stawiał między innymi na łódzkiej Yapie, czy Bieszczadzkich Aniołach. W 2011 roku ukazała się ich pierwsza płyta, która otworzyła nowy rozdział w polskim folku – zespół w swoich piosenkach nawiązywał nie tylko do tradycyjnych dla poezji śpiewanej autorów, ale również zaprezentował własną twórczość, odnoszącą się do śląskich korzeni. W 2011 roku Chwila Nieuwagi trafiła również na składankę „Folk się gro” obok takich zespołów jak Żywiołak, Carrantuohill, czy Bubliczki. Rok 2013 to kolejna płyta, tym razem nagrana w towarzystwie takich muzyków jak Maciej Balcar z Dżemu, Jarosław Treliński i Dariusz Sojka. Ostatnie lata to 2 kolejne albumy: „Anieli Śpiewają” (2016) i w duecie z Kubą Blokeszem „Morawska Brama” (2018).

Kuba Blokesz pochodzi z Pszowa na Górnym Śląsku, ale mieszka w Krakowie. Sam o sobie mówi, że jest „kolekcjonerem piosenek”. Śpiewa, gra, komponuje i tłumaczy teksty. Jest laureatem między innymi Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 2015 wydał swoją solową płytę „Lwów. Szkice Miejskie”, jednak współpracował przy wielu innych projektach – między innymi przy „Wywarze z przywar”, czyli zarejestrowanym koncercie piosenek Andrzeja Poniedzielskiego. Jego utwory pojawiły się również na kilku składankach, takich jak „Pamiętajmy o Osieckiej”, czy „Ballady i Niuanse 2”.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 OSPPT YAPA. All rights reserved. | See Privacy Policy.