Nie żyje Jurek Bożyk – jeden z największych przyjaciół Yapy

Wprost nie możemy uwierzyć w wiadomość, która dzisiaj do nas dotarła. W Krakowie, w wieku 78 lat zmarł Jurek Bożyk – jedna z największych yapowych legend, muzyk jazzowy, działacz niepodległościowy, turysta i przewodnik, a przede wszystkim nasz przyjaciel. Jurek od lat, zawsze swoim występem otwierał Yapę, a utwór „Studenckie lato” w jego wykonaniu stał się naszym hymnem. Wierzyliśmy, że w tym roku z nim się spotkamy, bo przecież Jurek był z nami od zawsze. Niestety. Tym razem „Studenkie lato” zabrzmi na Yapie wyjątkowo gorzko.

Jurek urodził się w 1941 roku we Lwowie, ale większość swojego życia związał z Krakowem. Był jednak również związany z Łodzią. Tu ukończył liceum muzyczne, a także studiował teatrologię na Uniwersytecie Łódzkim. Na Yapie po raz pierwszy wystąpił w 1980 roku, gdzie zagrał „Studenckie lato”. Od tego czasu związał się z festiwalem, którego stał się nieodłącznym elementem. Mało kto wie, ale Jurek przyjeżdżał do Łodzi, na Yapę, na wszystkie 3 dni – nigdy nie wyjeżdżał po swoim występie i był z organizatorami do ostatniego momentu. Zawsze chętnie przebywał wśród młodych ludzi i był dobrym duchem całej grupy, która Yapę organizuje. To dla nas niewyobrażalna strata.

Jurku! Do zobaczenia. Wierzymy, że kiedyś się spotkamy, a Studenckie Lato, ogniskami rozjaśnione, nigdy się nie skończy.

2 komentarzy:
 1. Bea
  Bea says:

  To nie do uwierzenia !
  Jurek był wieczny.
  Odchodzi YAPA Jurka,Koczewskiego,Górskiego…..
  Cóż…nowe pokolenie stworzy swoją YAPĘ…studeckie lato…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 OSPPT YAPA. All rights reserved. | See Privacy Policy.